Ezberi Değil, Öğrenmeyi Öğrenmeliyiz

Odamız Başkanı Nafi Güral, kendi adını taşıyan Nafi Güral Fen Lisesi’nde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Konuşmasında, hayata hazırlanmanın sadece okulda alınan eğitimin yeterli olmadığını dile getiren Güral, “Bilgi ve becerimizin üstünde bir hedef belirlersek buraya ulaşmak zor olabilir. Herkes otomobil kullanabilir ama, herkes ralli yapamaz. Bunun için bir yetenek lazım. Ancak herkes şunu bilmeli ki, herkesin içinde bir yetenek vardır. Bütün mesele bu yeteneği keşfetmektir. Yeteneği keşfetmek ve bu alanı zorlamakla mümkün olur. Hayata hazırlanmak sadece okulda alınan eğitim yetmiyor. Şüphesiz okulda alınan eğitim çok önemli. Ama bu eğitimin yanında sosyal yaşam kalitesini doğrudan etkileyen faktörleri mutlak surette öğrenmemiz gerekiyor. Sosyal yaşam kalitesini yükseltemezseniz. Bu mümkün olmazsa başarılarınız belli bir yerde sınırlı kalır. Olması gereken davranışları, araştırmaları yapmak zorundayız” dedi.

Konferansta öğrencilerin sorularını da cevaplayan Başkanımız Güral, “Hayat sadece çalışmaktan ibaret değil. İnsan kendine zaman da ayırmalı. Hobilerimizin olması lazım. Okumak fevkalade önemli bir şey. Okuma alışkanlığını kazanmalıyız lazım.’Ben istikbalde ne olmak istiyorum’. Bu öncelikle yapılması gereken şey kendi yetenek ve bilgisiyle orantılı bir kulvar seçmesi lazım. Aksi takdirse hedefe varmak mümkün olmaz. Doğru hedef koyabilirseniz işin yarısını halletmiş olursunuz. Öğrenmeyi öğrenmelisiniz. Ezberlemeyi değil. Hedefleriniz arasında kendi işinizin sahibi olmak da bulunmalıdır. Bir yerde çalışmak yerine birilerini çalıştırmak hedefinizde olmalı” diye konuştu.

Comments are closed.