Nafi Güral, Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu

Kütahya Porselen Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, 50 yılı aşkın süredir içinde bulunduğu iş hayatında yaşadıklarını, başarı ve birikimlerini “Idea Talks Liderlik Sohbetleri”nde kapsamında Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle paylaştı.

16 yaşında iş yaşamına girdiğini ifade eden Güral, kendisinin üniversite okuyamadığını ancak bu açığını herkesten daha fazla çalışarak ve okuyarak kapattığını belirtti. Başarının bir sır olmadığını söyleyen Güral, “Başarıyı istemeniz lazım. Hayal etmeniz lazım. Gerçekçi hayaller kurmak lazım. Hayallerinin peşinden koşanlar muhakkak başarıya ulaşır. Ayağınızı yere sağlam basın, gözünüz zirvelerde olsun,” dedi.
 


İş aramayın, iş kurun!

Güral, öğrencilerin girişimcilik yönlerini geliştirmesini isteyerek, yeni neslin iş kurmasının daha kolay olduğunu söyledi. Güral, özellikle internet girişimciliğinin büyük fırsatlar taşıdığını belirterek “Artık eskisi gibi iş kurmak için büyük sermayelere ihtiyaç yok. İnternet gerçekten büyük fırsatlar sunuyor. Sizler teknolojiye çok yatkınsınız. Mezun olduktan sonra 1-2 yıl staj yapın. Ondan sonra muhakkak kendi işinizi kurun. İş fikrinize ortak olacak, sizi destekleyecek çok sayıda işadamı bulabilirsiniz,” değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal lider olun!

Liderlik konusunda deneyimlerini de paylaşan Güral, iyi bir liderin fedakar olması, çevresindeki insanlara moral vermesi gerektiğini söyledi. Güral, liderliğin sadece iş yaşamında olmayacağına dikkat çekti ve girişimcilerin sosyal alanda da lider olması gerektiğini belirterek, “Arkadaş çevresinde bile bir ya da iki kişinin sürükleyici olduğu görülüyor. Grup daha çok onların görüş ve yönlendirmesiyle hareket eder, onlar karar verir. İş yaşamanda da böyledir. Lideri olmayan, şirketler, siyasi partiler hatta aileler başarılı olamazlar. Lider etrafına güven vermelidir ve korkulan kişi asla olmamalıdır. Otoriterlikle liderlik sağlanamaz. Lider inandırır, ikna eder, disiplini böyle sağlar.”

“Servet, şöhret ve makam” kavramlarını hazmetmenin zor olduğunu söyleyen Güral,  liderin eleştirilere açık olması gerektiğinin altını çizdi. Dönem dönem başarısız sonuçların da alınabileceğini ifade eden Güral, hiçbir şekilde girişimcilerin moralini bozmaması ve özellikle kendisine olan saygısını kaybetmemesi gerektiğini söyledi. Güral, “Düşüncelerinizi çevrenizdekilerle paylaşın, bazıları destek verecek, bazıları beğenmeyecektir. Ancak size ‘boş ver’ diyenlerden muhakkak uzaklaşın. Pek çok sıkıntı ile karşılaşacaksınız. Çözümsüz hiçbir problem yoktur. Önemli olan onun nasıl çözüleceğini bilmektir,” dedi.

 

Comments are closed.